Ako je možné, že človek ako jediný z celej planéty má dostatočnú mozgovú kapacitu na to, aby dokázal tvoriť? Vynálezy a technický pokrok sprevádzajú ľudstvo už od nepamäti. Vynálezy tak nejako patria k človeku. Ten sa snažil už v dobe kamennej zjednodušiť si svoje denné úlohy. Či už to boli praveký lovci alebo neskorší zberači. Každého ľudského tvora hnala rovnaká motivácia – zjednodušiť si svoje úlohy a priniesť tak priestor pre oddych alebo inú prácu. S postupom času sa zdokonaľoval nielen ľudský mozog ale aj jeho technické vynálezy. Ak sa obzrieme spätne, je priam neuveriteľné, koľko toho človek za svoje pôsobenie na Zemi dokázal. Počnúc založením ohňa po umelú inteligenciu.
Rozdiely v rôznych kultúrach a miestach na kontinentoch prinášajú aj rozdielne pohľady na vedu a techniku. Kým niektoré národy ešte chodili v plienkach a ich najväčším pomocníkom bol drevený voz, na inom mieste dokázali zasadiť do priestorov odvodňovacie žľaby či podlahové kúrenie. Rozdiely medzi zmýšľaním sú enormné a dokonca ani dnes si niektoré pokroky a technické vymoženosti spred niekoľkých stoviek rokov vedci nedokážu vysvetliť.
Je to pritom také zaujímavé. Otázky sa roja jedna za druhou a vedecká komunita neustále báda v starých záznamoch a maľbách. Ako je možné, že v starovekom Egypte poznali stovky rokov pred Edisonom žiarovku? Podobný model ako sa začal používať na začiatku našej modernej doby je zobrazovaný na nástenných maľbách, papirusoch a hieroglifoch.
Májska kultúra a jej technologický rozmach je predmetom viacerých štúdií. Nie všetky dokážu nájsť odpoveď na otázky ako je možné, že práve v srdci prírody bez elektrickej energie dneška a strojov používaných v stavebníctve a vedeckých podkladov a meraní dokázali neskutočné veci. Ako napríklad odvodňovacie žľaby, technologické prvky dneška, zaznamenávanie celosvetovo známeho kalendára, liečenie, obrovské stavby a mnohé iné.
Naproti starým civilizáciám sme aktuálne popredu míľovými krokmi. Technika je našim denným sprievodcom a pomocníkom nielen v práci ale aj v domácom prostredí. Satelity, mobilné telefóny či umelá inteligencia. Vyzerá to tak, že ľudstvo pomaly ale isto dosahuje vrchol svojej existencie. Čo sa ale stane potom, ako ho dosiahneme? Ktorý z technických vynálezov bude ten, ktorý nás postaví na absolútny vrchol? Bude to vynájdenie liečby na nevyliečiteľné choroby, bude to forma umelej inteligencie so schopnosťou plnej náhrady ľudských bytostí? Môžeme iba hádať.