Napadlo vás niekedy, prečo toľko povyku okolo čistenia kanalizácie? Veď je to ukryté len pod zemou, a aj keď vieme, že je tam množstvo baktérií a plesní a ktovieakých ďalších breberiek, je to bezpečne ukryté a nemôže nás to nijako ohroziť. Máte pravdu, ohroziť infekciou nás to nemôže, ale za určitých okolností vlastne áno.
Keby to pretekalo na chodník – skúste si predstaviť, že niekto kanalizáciu zámerne zabetónuje. Proste do nej do určitého miesta vyleje komplet obsah betonárskeho vozidla. Akonáhle sa tam utvorí betónová zátka, začne splašková tekutina vytekať z kanálových poklopov a z podobných miest priamo do ulíc. Pokiaľ by tento stav trval dlhší čas, baktérie a tie „breberky“ by sa mohli rozmnožiť a ohroziť nás rôznymi chorobami, ako je úplavica alebo škvrnitý týfus.
Toto samozrejme nemožno dopustiť, a teraz vás možno napadne, prečo práve prímer s betónovou zátkou, keď je v praxi v podstate nemožné, aby niekto vlial do kanála dvadsať kubíkov betónu. Na to by sa ihneď prišlo a hlavne by to postrádalo celé zdravý rozum. Zátka z betónu sa v kanalizácii síce nevytvorí, ale iná zátka áno, a to celkom bez problémov. Napríklad sa do kanálov splachuje bahno, kamene, piesok, štrk, kusy plastov a papiera, sem tam nejaký predmet, ako je topánka, staré nohavice, čiapka, ponožka, prezervatív, a keď sa to niekde zarazí o stenu potrubia, a nakumuluje sa tu viac predmetov a nečistôt, zátka je na svete.
K vytváraniu zátok v kanalizácii prispievajú aj listy stromov, kusy konárov a tiež prerastajúce korene, ktoré tam niekde môžu preniknúť cez poškodené potrubie. A taká zábrana z koreňov, tá je úplne dokonalým záchytným bodom pre vytvorenie upchávky. Ako vidíte, čistenie kanalizácie má naozaj zmysel nie z estetického hľadiska, ale kvôli funkčnosti a bezproblémovému priechodu odpadu cez potrubie v celej kanalizačnej sústave. Inak by sme sa vracali späť do stredoveku, keď sa splašky vylievali priamo na ulici, a zrejme viete, ako to dopadlo.